English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Náš cíl, naše vize, naše budoucnost..


   Jsme malá chovatelská stanice, která vznikla v první polovině roku 2014, název CHS je složenina ze dvou jmen -Yass (podle mé první fenky belgického ovčáka Yassi, díky které můj život nabral jiné obrátky a s kterou jsem postupně začala objevovat pro mě do té doby neznámý svět nejrůznějších psích sportů), druhá část z mého jménaAlen, tak vznikl název chovatelské stanice Yassalen.
   Belgický ovčák je velice všetranné plemeno věnující se nejrůznějším psím sportům od agility, přes pasení ovcí a obedience konče. S mými psy se věnuji agility (prozatím nejvyšší dosažená zkouška LA2, splněné tři postupové zkoušky do LA3), pasení (zatím máme složeno CANT, ZVOP, HWT Ts., IHT1 Ts., IHT2 Ts.) a rekreačně obrany (poslušnost mě nebaví, takže zkoušky typu ZOP u mě určitě nehledejte :-P), občas nás můžete potkat také na nějaké té výstavě - většinou se jedná o klubové nebo speciální výstavy ať už zde v ČR nebo zahraničí. Věřím, že belgický ovčák stále zůstává všestranným plemenem, v kterém se dokáže skloubit vyrovnaná povaha, pěkný exteriér s chutí stále pracovat (což se snažím dokázat na sportovním poli); samozřejmě nezapomínám na zdravotní testy. Mým cílem je odchovávat povahově vyrovnaná štěňata s pěkným exteriérem a chutí pracovat.
   Můj první belgický ovčák je fenka Yassi Venus z Kovárny, jak jsem k Yassi vůbec přišla je povídání na delší večer (více o Yassi 
zde), zkráceně řečeno poznala jsem při jedné spolujízdě Saphira (otec Yassi) beznadějně jsem mu propadla s tím že po něm bych chtěla štěňátko a tak se stalo :-) Za dokončení jedné etapy VŠ jsem dostala klubíčko tervíka jménem Yassi. S Yassi jsme postupně začaly nahlížet do tajemství agility, agility pro nás bylo 1., ve čtyřech letech jsme poprvé zkusily pasení ovcí a v pěti letech jsme poprvé zkusily obrany. Mým druhým belgičákem a tak trochu bláznivým nápadem se stal pes tervík importovaný z Francie - Happy (více o Happym zde), Happy to na svém startu neměl lehké, přiznám se, byla jsem namlsaná od Yass a pořád jsem ty dva srovnávala, nyní s odstupem času vidím jaké hlouposti jsem se dopustila. Třetím a zatím posledním přírůstkem se stala fenka Lilith (dcera Yassi), kdybych napsala že Lilith byla neplánovaná a tak nějak prostě zbyla doma (byla by to pouze milosrdná lež pro mé rodiče :o)), už když se Lilith narodila jsem věděla že prostě doma zůstat musí :-) Kam nás osud dále zavane je zatím ve hvězdách.
   V roce 2015 jsem odchovala svůj první vrh belgických ovčáků, mé naivní představy o tom že nakryji pouze tervíkem a jedině v zahraničí se během roku rozplynuly jak obláčky na nebi. Pravda v zahraničí jsem zkoušela nakrýt 2x, pokaždé ale bez úspěchu. Poprvé moc pozdě na krytí a podruhé moc brzo na krytí - díky špatné interpretaci výsledků od veterináře. V 7/2015 jsem se rozhodla nakrýt groenem a navíc tady v Čechách (jakže to bývá o tom odříkaném chlebu?). Yass se 9/2015 narodilo 5 štěňátek - 2 pejsci a 3 fenky. Pro všechny jsem se snažila najít ty nejlepší rodiny a většina našich děcek jde do sportu či aktivních rodin, doufám tak že o dětech ještě uslyšíme :-) Už na 6ti týdnech to byla pěkná éra. 
   V roce 2017 se narodil vrh "B" z francouzského krytí po Flyovi (štěňata po něm jsem plánovala už v roce 2014-2015 ale neúspěšně), až na sklonku roku 2017 se krytí podařilo a na svět vykouknul vrh "B". Že si musím z toho vrhu nechat fenku bylo víc než jasné, pravda především tedy mě, mým rodičům už méně. Nechápali na co si nechávat další fenku, ale prostě spojení Yass a Fly, nešlo odolat. A tak doma zůstala malá Foxie / Loxoulí, která jak jsem později zjistila miluje mou drahou polovičku snad více než mě :D

 

Toť zatím vše 28.18.2018 :-)